(17) 23-876-987 Informacje medyczne 24h

Choroby i objawy chorobowe

W dziale tym możesz zapoznać się z różnymi chorobami. Prezentujemy różne typowe i nietypowe objawy chorobę. Dzięki takim opisom możesz zdiagnozować chorobę u siebie. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi wizyty u specjalisty!

Jaglica – to przewlekłe zapalenie spojówki oraz rogówki, które wywoływane jest przez Chlamydia trachomatis. Do zakażenia dojść może przez kontakt z wydzieliną, która znajduje się w oku lub poprzez używanie tych samych rzeczy do higieny osobistej. Jest to choroba, która najczęściej występuje w Afryce i Azji. Nieleczona prowadzi do ślepoty. Pierwszym objawem jest zapalenie spojówki. Później pojawiają się nacieki i dochodzi w końcu do przerostu spojówek. Do leczenia tej choroby wykorzystuje się azytromycynę. W niektórych przypadkach może być potrzebne leczenie chirurgiczne.

Czerwonka bakteryjna – chorobę tą wywołują pałeczki czerwonki. To tzw. „choroba brudnych rąk”, ponieważ zarazić można się jedząc brudne, zanieczyszczone rzeczy. Shigella, czyli pałeczka czerwonki, uszkadza błonę jelita grubego i tam też się umiejscawia. Objawy tej choroby to między innymi bóle brzucha, biegunka, wymioty. W kale może pojawić się krew. Temperatura ciała ulega podwyższeniu, zaś ciśnienie spada. Może bardzo łatwo dojść do odwodnienia organizmu. Jeśli chodzi o leczenie to stosuje się leki przeciwbakteryjne.

Dur brzuszny – to ostra choroba zakaźna, wywołana bakteriami Salmonelli. Do zarażenia może dojść poprzez spożywanie zanieczyszczonych produktów oraz kontakt z nosicielem. Również owady przenoszą tę chorobę. Jeśli chodzi o objawy to na początku pojawia się gorączka. Temperatura ciała może wynieść nawet 40 stopni. Do tego dochodzi ból głowy, brzucha, który jest wzdęty oraz ogólne osłabienie organizmu. Do leczenia stosuje się antybiotykoterapię, zaś chory skierowany jest do szpitala. Podaje się chloramfenikol lub penicylinę. Stan chorego powinien ulec poprawie po dwóch dniach.


Gorączka plamista
– jest to choroba wywoływana przez kleszcze. Główny objaw to wysoka gorączka oraz pojawienie się na ciele wysypki zaraz po ukąszeniu. Choroba ta występuje praktycznie na całym świecie, gdyż gatunki patogenne znajdują się w Europie, Afryce, Australii czy Japonii. Do zdiagnozowania tej choroby wykorzystuje się test serologiczny czy też metodę PCR. Leczy ją specjalista chorób zakaźnych i wykorzystuje do tego antybiotykoterapię dzięki doksycyklinie, ciprofloksacynie.

Listerioza – to choroba zakaźna, którą wywołuje pałeczka Listeria monocytogenes. Do zarażenia dochodzi poprzez jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego. Listerioza dotyczy najczęściej osób starszych, które mają osłabioną, upośledzoną odporność. Występuje także u noworodków, jednak tu może być nabyta lub wrodzona. U osób dorosłych choroba ta objawia się poprzez zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Objawy są podobne jak przy grypie. Jednak choroba daje o sobie znać w sposób nagły i pierwsze dwie doby decydują o życiu pacjenta. Listeriozę leczy się poprzez podawanie antybiotyków.